JOUOB.event@62 / ESSEN17 : Střípky z Essenu #2 Alien Artifacts

Místo abych zužitkoval svoji novinářskou akreditaci, která mi umožňovala vklouznout na výstavu před běžnými návštěvníky, ometal jsem se u vchodu. Chtěl jsem natočit atmosféru festivalu před a po otevření bran deskoherních.

Těžko jsem pak mohl doufat, že se najde místo u herních stolů s tak očekávanými kousky, jakými byl například Alien Artifacts od Portal Games. Nedoufal a byl jsem překvapen. Hráči se asi hnali za nákupy a já tak mohl v klidu obsadit stůl s běloskvoucí novinkou. Než se moji herní partneři připotáceli, oprášil jsem svoji francouzštinu a nechal si vysvětlit pravidla hry.

Polskou novinku bychom mohli zařadit do kategorie 4X her. Pojem pocházející z odvětví počítačových her označuje budovatelské strategie, kde zkoumáte mapu, rozšiřujete svá území, získáváte zdroje a suroviny, ničíte na protivníky i počítačem řízené nepřátele. Deskové hry, které jsou tímto prvkem označovány často některé z X postrádají nebo ho implementují jen v omezené míře. Alien Artifacts tak postrádají prozkoumávání mapy a boje rozhodně postrádají epiku Twilight Imperia. To ale hře neubírá na zajímavosti a pocitu budování a expanze.

Ve hře nakupujete karty třech druhů, jenž se následně snažíte vybudovat (lodě), vyzkoumat (technologie) či obsadit (planety). Jednou ze sympatických změn oproti jiným hrám podobného ražení je možnost karty použít z obou stran. Každá strana má jiné schopnosti a umožňuje jiným způsobem směřovat svoji strategii. Získané prostředky a zdroje používáte nejen k další expanzi, ale také k boji s protihráči a mimozemšťany. Poražení mimozemských nepřátel můžete získat artefakty, které jejichž název je

Svěží karetní hra je obtížností, ale i herní dobou mezi Master of Orion, karetní hrou, která nás čeká v podání firmy Mindok na přelomu roku a například již vydanou hrou MARS: Teraformace. Letmý pohled na hru může v divákovy vyvolat pocit, že jde o další klon zmíněných karetních her nebo dokonce Imperial Settlers od samotné firmy Portal. Tak tomu rozhodně není.

Zmínili jsme bipolární povahu karet; strany mají dokonce černou a bílou barvu. Další rozdíl se dá najít například v průběhu hry, kdy karty nedržíte na ruce, ani je nelízáte náhodně z dobíracího balíčku. Karty leží rozdělené na tři typy a při nákupu víte jaká karta je vrchní, tím pádem i to, co nakupujete. Možnosti se navíc dají rozšířit připlacením kreditů. Za každý zaplacený si líznete o kartu navíc a vyberete si, kterou si necháte. Získané karty před sebe vykládáte stejně jako soupeři a máte tak přehled o možnostech svých i jejich.

Hra nepůsobila při první sehrávce bombasticky, jak bych býval čekal. Spíše příjemně. Ale na rozdíl od řády dalších, které mi po první hře přišli úžasné a druhého dne už z mysli vyvanuly podobny spreji značky Olympik, se květ zájmu o Alien Artifacts v mé mysli rozvíjí. Doufám, že se ke hře znovu dostanu nebo dokonce potkám před smrtí její lokalizovanou edici.

@lladjex